تبلیغات
قرآنی - استفتائات قرآنی
تاریخ : دوشنبه 18 مهر 1390 | 01:41 بعد از ظهر | نویسنده : موسی منصوری

استفتائات قرآنی

احکام این شماره در مورد مکان و کلاسهای جلسات قرآن می باشد.

س1. تشکیل جلسات قرآن در مکان غصبی چه صورتی دارد؟

آیت الله فاضل : غصب و تصرفات غاصبانه مطلقاً حرام است .

آیت الله تبریزی : غصب حرام است، چه در مکان غصبی قرآن بخوانند یا کار دیگری انجام دهند.

آیت الله مکارم : حرام است .

س 2 . اگر هیئت امناء مسجد یا حسینیه بگویند : ما راضی نیستیم کلاس قرآن در مسجد یا حسینیه برگزار شود ، آیا رعایت نظر آنها لازم است ؟

آیت الله فاضل : اگر تشکیل کلاس قرآن با نماز یا عزاداری مزاحمت ندارد ، سزاوار نیست که هیئت امناء ممانعت کنند و در هر صورت، اگر هیئت امناء از طرف واقف مسجد یا حسینیه تعیین شده اند ، رعایت نظر آنها لازم است.

آیت الله تبریزی: چنانچه کلاس قرآن با نماز در مسجد یا عزاداری در حسینیه مزاحمت ندارد ، لازم است هیئت امنایی که تولیت شرعی دارند ، ممانعت نکنند و در صورت مزاحمت ، آنها می توانند ممانعت کنند . والله العالم .

آیت الله مکارم:رعایت نظر آنها در این گونه موارد لازم نیست ، ولی بهتر است هماهنگی برقرار گردد و در هر حال، مزاحمتی برای نمازگزاران به وجود نیاید .

س3. در صورتی که پدر به فرزند بگوید: راضی نیستم قرآن بخوانی یا در جلسة قرآن شرکت کنی، آیا بر فرزند لازم است به حرف پدر گوش بدهد ؟

آیت الله فاضل :اگر نارضایتی پدر ، ناشی از جهات خارجی باشد ( مثلاً فرزند مبتلا به ضعف چشم و امثال آن باشد ) و نارضایتی به نحوی است که شرکت در جلسة قرآن موجب اسائه ادب به پدر و اذیت و ناراحتی او می شود ، لازم است به حرف پدر گوش کند ؛ بلکه احتیاط این است که مطلقاً از پدر اطاعت کند. لکن اگر منشأ نارضایتی پدر - العیاذ بالله - عناد با قرآن یا بی اعتنایی به مجلس قرآن باشد ، اطاعت او لازم نیست . والله العالم .

آیت الله تبریزی: اطاعت او در فرض مذکور واجب نیست. والله العالم .

آیت الله مکارم:اطاعت از او در این مورد لازم نیست ، ولی سعی کند موافقت آنها را جلب کند.

س 4 . زمینی برای ساخت حسینیه اهداء شده، اما به جهت وجود حسینیه، نیاز به ساخت حسینیه دیگری نیست ؛ آیا می شود در آن زمین دارالقرآن احداث کرد ؟

آیت الله فاضل :در صورتی که وقف بر حسینیه نشده و یا اگر وقف شده، برای تصرف وقف داده نشده است ، با اجازه صاحب زمین، احداث دارالقرآن مانعی ندارد .

آیت الله تبریزی: اگر آن زمین وقف بر حسینیه نشده و ساختن حسینیه موردی نداشته باشد ، مانعی ندارد و اگر وقف بر ساختن خصوص حسینیه شده ، می توان آن را با زمینی در مکان دیگری که ساختن حسینیه در آن مورد حاجت است مبادله کنند و اگر مبادله ممکن نباشد، آن زمین را می فروشند و با ثمن آن زمین دیگر را می خرند. مباشر این اعمال، متولّی شرعی وقف باید باشد و در فرض نبودن متولی شرعی ، باید از حاکم شرع اجازه بگیرند . والله العالم.

آیت الله مکارم: با اجازة اهدا کنندگان جایز است .

س5. آیا اجازه می فرمایید به جای آب انبارهایی که قبلاً مورد استفاده اهالی بوده و اکنون نیازی به آن نیست ، دارالقرآن جهت جوانان احداث نمود یا خیر؟

آیت الله فاضل :مانعی ندارد .

آیت الله تبریزی: مانعی ندارد. والله العالم .

آیت الله مکارم: احتیاط آن است که آن را برای این کار اجاره بدهند و مال الاجارة آن را صرف لوله کشی آب برای مستضعفان کنند.

س6 . آیا از پولی که در ماه محرم و رمضان برای خرج مسجد و عزاداری، جمع آوری می شود، می توان قرآن ، تخته سیاه و لوازم دیگری را برای هیئت قرآن و کلاسهای مسجد خرید؟

آیت الله فاضل: خیر، جایز نیست .

آیت الله تبریزی: اگر برای خصوص عزاداری و خرج مسجد جمع آوری شده ، باید در مصارف مسجد و عزاداری صرف شود.

آیت الله مکارم: اگر برای عزاداری باشد، نمی شود برای کار دیگر مصرف کرد، ولی اگر برای هزینه های مسجد باشد ، مانعی ندارد .

س7 . آیا خادم مسجد می تواند به بهانة مزاحمت کلاسهای قرآن برای او ، از تشکیل این کلاسها جلوگیری نماید؟

آیت الله فاضل :اگر در عقد اجاره با متولّی شرط نکرده باشد که در اوقات خاص که اوقات استراحت اوست ، جلسه ای در مسجد تشکیل نشود ، حق جلوگیری ندارد.

آیت الله تبریزی: چنان که در عقد اجاره با متولّی شرط نکرده باشد که در اوقات خاص که اوقات استراحت اوست ، جلسه در مسجد تشکیل نشود ، نمی تواند جلوگیری کند.

آیت الله مکارم: کسی حق ندارد از تشکیل کلاس قرآن در مسجد جلوگیری نماید ؛ ولی مسئولان این کلاسها نیز باید ترتیبی بدهند که مزاحم نمازگزاران نباشند.

آیت الله گلپایگانی : مسجد از جملة مشترکات است و همه مسلمین حق دارند در آن نماز و دعا و قرآن بخوانند و تدریس و وعظ و افتاء و مانند اینها انجام دهند. پس اگر کسی در مکانی از مسجد جهت یکی از این امور سبقت گرفت ، حق اولویت دارد و برای دیگری جایز نیست برای او مزاحمت ایجاد کند؛ بلی، چنانچه در مسجد بین نماز خواندن و غیر آن تزاحم واقع شود ، اولویت با نماز است .

س8 . آیا زن حائض می تواند در کلاس درس، شرکت و آیات و روایات را یادداشت کند؟

حضرت امام خمینی رحمة الله علیه : اگر کلاس در مسجد نباشد، اشکال ندارد و نوشتن نام خداوند متعال و آیات قرآن اگر بدنش به آن مس نشود ، اشکال ندارد.
طبقه بندی: استفتائات قرآنی،